آشپزیپیش غذاسوپ
موضوعات داغ

تاریخچه سوپ
5 (2)

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

سوپ چیست ؟

سوپ (Soup) یک خوراک آبکی است که معمولا به صورت گرم و گاهی سرد سرو می‌شود.

بیشتر حجم سوپ را مایعات تشکیل می‌دهند، اما بنا به نوع سوب معمولا از مواد دیگری همچون گوشت، سبزیجات و غلات در تهیه سوب استفاده می‌شود.اغلب مردم سوب را به عنوان یک پیش غذا که برای باز کردن اشتها استفاده می‌شود، می‌شناسند.

سوپ یکی ازاولین و آسان‌ترین غذاهایی است که انسان تهیه آن را فرا گرفته است.

انسان پس از اینکه گوشت را با آب پخت، برای اینکه بو و طعمی بگیرد از سبزی‌های مختلفی که خوشمزه بودند استفاده کرد.

تهیه سوپ به زمانی مربوط می‌شود که انسان‌ها حدود 5000 سال قبل از میلاد مسیح، قادر به ساخت ظروف سفالی شدند.آنها با استفاده از این ظروف می‌توانستند مایعات را روی آتش بدون این که ظرف سفالی ترک برداشته و یا بشکند، قرار دهند.

تفاوت سوپ با خورشت در این است که سوب آبکی‌تر است و در خورش از مواد جامد بیشتری استفاده می‌شود.سوپ‌ها انواع و اقسامی بسیار فراوانی دارند، که معمولا در نقاط مختلف با طعم‌های متفات تهیه می‌شود، به طور مثال در کشورهای ژاپن و چین از میوه‌جات برای تهیه سوپ استفاده می‌کنند که در نهایت سوپ شیرینی خواهند داشت.

سوپ

انواع سوپ

به طور کلی سوپ‌ها به دو دسته : سوپ‌های رقیق و سوپ‌های غلیظ تقسیم می‌شوند. در دسته اول معمولا سوپ‌هایی که با بِراث و سبزیجات تهیه می‌شوند، جای دارند. سوپ‌های غلیظ را بیشتر همان سوپ‌های کرمی می‌دانند که با سس بشامل یا سس‌هایی مشابه آن تهیه می‌شود. البته در دسته دوم برخی از سوب‌هایی که در تهیه آن برنج و آرد و غلات استفاده می‌کنند جای دارد.

سوپ سبزیجات

در تهیهٔ سوپ‌ها، از انواع سبزیجات استفاده می‌شود؛ اما سبزیجاتی که کاربرد بیشتری دارند شامل انواع کلم، هویج، ذرت، نخودفرنگی، کرفس، جعفری، سیر، پیازچه و پیاز است که بایستی با توجه به نوع سوب آنها را خرد کرد.سوپ

 خواص درمانی سوپ

تقویت قوای بدنی :

در داستان ها و تحقیقات قبل از جنگ ها و مسابقات به افراد غذای آبکی می دادند . البته در پشت این داستان اعتقادات مردم نیز وجود داشت .

رفع یبوست :

وجود گوشت در بدن ایجاد رطوبت کرده و یبوست رفع می شود .

سرماخوردگی :

به دلیل طبع گرم در برخی از سوپ ها سردی بدن را خارج کرده و دوره نقاهت را کوتاه می کند .

درد معده :

گرمی و خاصیت ضد باکتری درد معده را کاهش می دهد .

لاغری :

به دلیل پر کردن حجم زیادی از معده و وارد نکردن غذاهای پر کالری به لاغری کمک می کند .

مشکلات تنفسی و برونشیت :

وجود ترکیبات شیمیایی موجود در آن این بیماری ها را بهبود می دهد .

کمک به بیمارانی که دارای مشکل هضم هستند .

تاریخچه پیدایش سوپ

از زمان‌های گذشته سوب را از استخوان گوشت پرندگان یا پستانداران تهیه می‌کردند

وازاین حیث که غذایی ارزان قیمت به حساب می‌آید، آن را ارزانترین غذا برای حفظ سلامت بدن می‌دانستند.

شواهدی درباره تاریخچه پیدایش سوب وجود دارد که بیان می‌کند، زمان پیدایش سوب بعد از کشف آتش و ساخت ظروف سفالی بوده است.

با این حال بسیاری از پژوهشگران تاریخچه پیدایش سوب را به حدود ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می‌دانند. برخی نیز معتقدند قبل از ساخت سفال از پوست برخی حیوانات برای گرم کردن آب و تهیه غذایی همانند سوپ استفاده می‌کردند.سوپ

نحوه پخت سوپ درگذشته

باستان شناسان دو روش برای تهیه سوب پیش از به وجود آمدن ظروف سفالی پیش‌بینی کرده اند:

در روش اول، پوست حیوان را با آب و دیگر محتویاتی که قرار است بپزند، پر کرده و آن را روی آتش می‌پختند.

روش دوم، ایجاد سوراخی داخل زمین بود که این سوراخ را با آب پر کرده و موادی که قرار بود پخته شوند را داخل آب می‌ریختند و سپس، سنگ داغی را درون سوراخ قرار می‌دادند.

امروزه با وجود پیشرفت‌های بوجود آمده در صنعت و انجام مراحل اولیه درست کردن انواع غذاها، تهیه سوب بسیار آسان شده است.

کلمه (soup) ریشه فرانسوی دارد که در اصل خود آن از کلمه لاتین (suppa) به معنای نان تیلیت شده داخل آب گوشت آمده است. کشف داستان مردی که در دوران عصر حجر دندان نداشت، اما با خوردن غذا کاملاً سالم مانده بود، موجب شد که محققان به این مسئله بیندیشند که احتمالاً مردمان عصر حجر، اولین کسانی بودند که سوپ را اختراع کردند، چون در قدیم اگر کسی بی‌دندان بود، هیچ راهی برای رساندن مواد مغذی به بدن او وجود نداشت. به این دلیل که غذاها را خام می‌خوردند. با توجه به این مسائل برخی نیز پیدایش سوب را در دوران مصر باستان گمانه زنی کرده‌اند.

اولین سوپ آماده

برای اولین بار کلمه رستوران در فرانسه برای جایی که محل عرضه نوعی سوب بود استفاده شده است،

اما با گذشت زمان رستوران به صورت مدرن یا امروزی درآمد. از زمان‌های گذشته و در اولین کتاب‌های آشپزی دستور تهیه‌های مختلفی از انواع سوب‌ها بیان شده است،

اما اولین کتاب آشپزی مختص سوب در سال ۱۸۸۲ در آمریکا چاپ شده است. سوب‌های آماده را شیمی‌دانی به نام کمپ بل، در سال ۱۸۹۷ میلادی برای اولین بار تولید نمود. با حذف آب سوب، بسته‌بندی و حمل و نقل آن‌ها راحت‌تر صورت می‌گرفت. این سوب‌ها را معمولاً با آب یا شیر مخلوط نموده و برای مدت معینی حرارت می‌دهند. میزان اضافه نمودن آب به این سوب ها مشخص است و روی پاکت سوب، طرز تهیه آن‌ها بیان شده است. سوب گوجه‌فرنگی، سوب جو، سوب مرغ، سوب قارچ.سوب شیر و… از انواع این دسته از سوب‌ها هستند.سوپ

خواص سوپ

امروزه بر کسی پوشیده نیست که سوب یکی از خوراک‌های با اهمیت غذایی بسیار بالا است.

طب امروز خاصیت شفا بخش سوب را تائید می‌کند. سوپی که از سبزیجات درست شده است

واقعاً ارزش غذایی زیادی دارد، این غذا مقدار فراوانی پروتین، هایدوکاربن، ویتامین و مواد معدنی در خود دارد.

پزشکان معتقدند که سوب مرغ، قارچ و سیر خنک‌زدگی را در مدت کوتاهی رفع می‌کند. طب عامه سوب را وسیله‌ای برای پیشگیری از سرطان معده می‌داند و این مطلب نیز از طریق علمی تائید شده است.

به عنوان مثال در ژاپن ۱۶۵ هزار نفر را به مدت ۱۷ سال مورد مطالعه قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که احتمال ابتلا به سرطان معده اشخاصی که سوپ خمیر سویا تخمیر شده یا سبزیجات می‌خوردند بسیار کم است.

بررسی وضع ۶ هزار نفر در آمریکا نشان داده است، اشخاصی که شکایتی از سلامتی خود ندارند کسانی هستند که زیاد سوب می‌خورند و کمتر از شیرینی‌جات و نوشیدنی‌های گازدار استفاده می‌کنند.

اشخاص سنگین وزنی که به طور منظم شروع به خوردن سوب کرده‌اند حدود 20کیلو از وزن اضافی خود را از دست داده‌اند.همچنین در بین ملل مختلف باورهای کهنی درباره استفاده و مصرف سوب وجود دارد.

به طور مثال : در یونان قدیم پهلوانانی که در بازی‌های المپیک شرکت می‌کردند، بز و یا گوساله‌ای طبق مراسم آن زمان برای خدای زئوس قربانی می‌کردند و گوشت‌های آن را در دیگ‌های بزرگی می‌جوشاندند و قبل از مسابقه برای نیرو گرفتن آن را می‌خوردند. امروزه در ژاپن از علف‌های دریایی سوبی برای زنانی که طفل به دنیا آوردند، درست می‌کنند.

همچنین مردم کره نیز عقیده دارند که سوب مار درد‌های عصبی و عضلی را معالجه و عمر را طولانی می‌کند.

مردم سواحل مدیترانه و آفریقای شمالی نیز عقیده دارند که سوب سیر افراد را از ابتلا به مریضی‌های زیادی جلوگیری می‌کند.

آموزش بیشتر در کانال آپارات : www.aparat.com/amozeshisho

نویسنده و گردآورنده : محمد باغدار

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
نمایش بیشتر

amozeshisho.com

مدرس و طراح کسب وکارهای اینترنتی

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا