آشپزیپیش غذاسالاد

انواع سالاد
5 (2)

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

سالاد

شاید شما نیز بارها در رستوران ها و هتل های ایران مشغول خوردن غذا بوده اید و در کنار غذای خود سالاد محبوبتان را نیز داشته اید بدون این که به منشأ و سرگذشت آن فکر کرده باشید.اماباید بدانیدکه هر یک ازاین سا لادها سرگذشت و تاریخچه جذاب خاص خود را دارند و دیگر فقط نقش پیش غذا را ندارند.

البته هنوز هم سالاد شیرازی،کاهو و  فصل در کنار غذاهای ایرانی و فرنگی جای خودشان را از دست نداده اند. و با تزئین های جذاب ودلبرانه هرروزبه شکل جدیدی درسفره های ما در می آیند.

اما بعضی از انواع سالاد مثل سالاد الویه، سالادماکارونی، سالاد مرغ و  سزار به عنوان یک وعده غذایی کامل مصرف میشوند و خیلی هم پر طرفدار هستند.
در تهیه سالاد نسبت به غذاهای دیگر خلاقیت بیشتری میتوان به کار برد.شما میتوانید به راحتی موادی را که دوست ندارید از آنهاحذف کنید و مواد دلخواه خود را اضافه کنید.

البته باید به همنشینی مواد هم توجه کنید. مهمترین نکته در تهیه سالاد سس آن است.ما معمولا سس مایونز یا سس فرانسوی را به عنوان سس سالاد میشناسیم اما این ها تنها گزینه های شما نیستند.از چاشنی های مختلفی میتوان برای مزه دار کردن استفاده کرد که البته نحوه ترکیبشان اهمیت دارد.

گاهی کمی سرکه بالزامیک یا یک قاشق روغن زیتون با کمی کنجد برای اضافه کردن به عنوان چاشنی کافی است به این ترتیب سا لاد شما سالم تر خواهد بود.اگر هدف شما از خوردن سالاد رژیم لاغری است باید توجه کنید که هر سالادی لزوما کم کالری نیست.

سالادهای رژیمی بدون سس مایونز تهیه میشوند و مقدار کربوهیدرات (مثل سیب زمینی و ماکارونی) کمی دارند. درضمن مرغ استفاده شده در سالاد رژیمی کباب شده است.

تاریخچه سالاد

سالاد (salade) يك لغت فرانسويست كه ريشه لاتين دارد.

در بیش از دو هزار سال پیش، ایرانی‌ها بر روی سبزیجات روغن و سرکه می ریختند و آن را میل می‌کردند،از طریق جنگ‌های ایران و روم این رسم به اروپا رفته و در آنجا دچار تحولاتی شد.

در آغاز قرن بیستم و دنیای صنعتی و روند مصرف غذاهای آماده، سالاد نیز به همین ترتیب وارد سبد غذایی گردید.

هرچند در ابتدا این امر در آمریکا آغاز شد لیکن امروزه در سراسر جهان،  به صورت تجاری در سوپرمارکت‌ها به فروش می‌رسد.با جا پیدا کردن این نوع غذا در میان عامه مردم امروزه حتی در برخی رستوران‌ها و هتل ها، جایی به نام سالادکده (یا سالاد بار) دارند که در آن انواع سالاد برای خوردن عرضه می‌شود.

دسته بندی سالاد

سا لادها در آشپزي امروزي به 6 گروه تقسيم مي‌شوند:

سالاد سبز: يا گاردن  كه ساده‌ترين عضو اين خانواده است و در آن از سبزي‌ها و صيفي‌جات محدودي مانند كاهو، كلم، گوجه‌فرنگي و خيار استفاده مي‌شود.

سالاد سبزيجات: هم‌خانواده سالاد سبز است، اما محتويات مفصل‌تري دارد و شامل قارچ، پيازچه، انواع جوانه و گاه سبزيجات پخته مانند فلفل‌دلمه‌ كبابي و لوبياسبز آبپز است.

باند سالاد( Bound Salad): كه معني تحت‌اللفظي آن سالاد بسته است ودرآن از سبزيجات خام و پخته به همراه تخم‌مرغ آبپز و انواع گوشت همراه با حجم بالايي از سس‌هاي غليظ مانند مايونز استفاده مي‌شود و  پاستا، سا لادمرغ و سا لاداولويه معروف‌ترين اعضاي آن هستند.

غذا-سالاد (Main coures Salad): تركيبي از سا لاد سبزيجات همراه انواع گوشت قرمز و سفيد كبابي يا پخته، حبوبات و پنير و نان سرخ شده است كه در حقيقت يك غذاي كامل محسوب مي‌شود.  سزار، سا لاد يوناني و سا لاد نيسو از اين خانواده‌اند.

سالاد ميوه: ميوه‌‌هاي خرد شده تازه يا كمپوت كه همراه خامه، عسل، مغزهاي خرد شده، پودر كاكائو و قهوه سرو مي‌شوند و با آنكه اسم سا لاد را يدك مي‌كشد، اما به‌عنوان دسر يا ميان‌وعده خورده مي‌شود.

دسر سالاد: كه جديدترين عضو خانواده است و بيشتر در ايالات متحده رواج دارد و تركيبي از انواع ژله، كوكي، كيك، خامه و خشكبار است. معروف‌ترين اعضاي آن هم سالاد پسته و سا لاد اسنيكرز هستند.

طبقه بندی سالاد ها بر اساس نحوه سرو

  • پیش غذا
  • غذای اصلی
  • همراه غذا
  • پس از غذا

توجه داشته باشید که طبقه بندی دقیقی برای سالاد ها وجود ندارد.زیرا برای نمونه، سالادی که به عنوان پیش غذا در یک مهمانی رسمی با شام کامل سرو می شود،می تواند در مهمانی های غیر رسمی به عنوان غذای اصلی نیز سرو شودو همینطور ، سالادی که به عنوان پیش غذا سرو می شود ،مانند سالاد های فصل با سبزیجات تازه ، می تواند همراه غذا سرو شود.

سالاد پیش غذا

پیش غذا در وهله اول ، اشتها آور بوده و دارای مواد تازه،ترد و یک چاشنی مزه دار باشد.در ضمن ،باید کمی تند و دارای مواد مغذی بوده و نیز مقدار آن کم باشدتا به عنوان یک غذای کامل (نه سیر کننده)سرو شود.که از انواع آن می توان ، سالادهای لوبیا سبز ، لوبیا قرمز ، کرفس ، کلم با سس شیرین ، ماست با شبت و آناناس را نام برد .در این میان ، سالاد های مخلوط سبزیجات با انواع کاهو و سبزیجات تازه مثل خیار ، هویج ، گوجه فرنگی ، ذرت و نخود فرنگی جزو پیش غذاهای محبوب هستند،زیرا حتی حجم زیاد این سا لادها پیش از غذا ، سیر کننده نخواهند بود.

انواع سالاد با سبزیجات فصل ، جزو این دسته هستند.
چیدمان وتزیین نیز بسیار مهم است زیرا جاذبه بصری اشتها را بالا می برد .به یادداشته باشید شروع خوب وجذاب ،مهمان را تا آخر سرو در چهارچوب ذهنی خوبی از میز غذا نگه خواهد داشت.

سالاد به عنوان غذای اصلی

در این سالاد ها بیشتر از ترکیبات مواد نشاسته ای نظیر سیب زمینی، برنج و پاستا همراه نوعی گوشت مانند گوشت قرمز، گوشت مرغ یا ماهی استفاده می شود.

سالادهایی مثل سالادالویه، پاستا، مرغ با قیسی، کرفس با مرغ، لوبیا قرمز یا انواع سالاد تن ماهی، میگو و…که با سبزیجات تازه و خوش رنگ تزیین می شوند، می توانند به عنوان غذای اصلی در مهمانی سرو می شوند.به یادداشته باشید که انواع این سالاد ها در حجم کم، می توانند به عنوان پیش غذا نیز سرو شوند.

سالاد همراه غذا(پاسفره ای)

این نوع پاسفره ای همراه غذای اصلی سرو می شوند وهمان کاری می کنند که بقیه ترکیبات همراه انجام می دهند(مثل سبزی خوردن، ماست و…). سا لادهمراه، باید با غذای اصلی هماهنگ ونسبت به آن متعادل باشد.

سالاد شیرازی، سالاد کلم با سس شیرین ومقداری سبزیجات تازه می توانند پیشنهاد خوبی باشند.

از سا لادهای سیب زمینی نیز می توان به عنوان پاسفره ای همراه غذا استفاده کرد،به شرطی که در آنها از ترکیب سیب زمینی وسبزیجات تازه استفاده شود.

بایددر نظر داشت که سالادی با ترکیب سیب زمینی در کنار غذایی که در آن از سیب زمینی استفاده شده، مانند گراتن سیب زمینی، تاس کباب یا سیب زمینی سرخ کرده سرو نمی شود.

همین طور انواع  پاستا در کنار غذاهایی مثل ماکارونی، اسپاگتی و لازانیا سرو نمی شوند.

همچنین سا لادهایی که در ترکیبات آنها از گوشت قرمز، مرغ، ماهی استفاده می شود، همراه خوبی برای غذا نیستند.

همیشه به یاد داشته باشیدکه انواع سالاد همراه غذا، باید مکمل و چاشنی غذا باشد و زیاد غنی نباشند، مگر اینکه غذای اصلی، سبک باشد.

انتخاب انواع سالاد خوب و مکمل در کنار غذا، مثل انتخاب سس خوب برای روی غذا اهمیت فراوانی دارد.

سالاد های پس از غذا

این نوع سالادها، در عوض کردن مزه ی دهان بعد از سرو یک غذای پر چرب و سنگین، خوب عمل می کنند ونیز به تجدید اشتها و ایجاد وقفه ای مطلوب برای سرو دسر کمک می نمایند.

انواع سالاد میوه که تشکیل شده اند از میوه های پوست کنده و مخلوط، از قبیل هندوانه، خربزه، طالبی، گلابی، سیب، هلو، شلیل، گیلاس و انواع دیگر میوه ویا ترکیب میوه وسبزیجات تازه فصل مانند کاهو پیچ، هویج، ذرت، گلابی، آناناس، شلیل و غیره، به عنوان سالاد پس از غذا سرو می شوند.

سالاد های دسر

سالادهای دسری، معمولاً شیرین هستند و ترکیبی از میوه های تازه با ژله یا میوه و خامه به همراه آجیل دارند وتنها به عنوان دسر بعد از غذا سرو می شوند.سالاد

 معرفی انواع سالاد

انواع سالاد با طعم و البته خاصیت مختلف را می توان در لیست غذایی مشاهده کرد. هر کدام از آن ها با در نظر گرفتن فوت و فن های ویژه ای تهیه می شود.

در ادامه به مهمترین انواع سا لادهای محبوب اشاره کرده ایم. برای تهیه ی هر کدام ضروری است نکات ویژه ای در نظر گرفته شود.
از محبوب ترین انواع سالاد می توان به موارد زیر اشاره کرد :
•    سالاد سزار
•    سالاد الویه
•    سالاد ماکارونی
•    سالاد لبنانی (سالاد فتوش)

سالاد از سبزیجات مختلفی تهیه شده است و از آنجا که سرشار از ویتامین با کالری معقول می باشد برای همه ی گروهای سنی مناسب است .امروزه بیشتر افراد حتی برای دنبال کردن یک رژیم غذایی خاص از انواع سالاد به عنوان یک وعده ی غذایی استفاده می کنند این روش تا چه اندازه ای مطلوب است و یا نیست باید با یک متخصص تغذیه مشورت شود، زیرا در یک رژیم غذایی سالم باید همه ی ویتامین ها و مواد لازم به طور کافی مصرف شود.سالاد

اشتباه رایج در تهیه ی انواع سالاد

بسیاری از ما در تهیه ی انواع سا لاد برخی از نکات را در نظر نمی گیریم در این بخش سعی کرده ایم مهمترین اشتباهات موجود در تهیه ی انواع سا لادرا مورد بررسی قرار دهیم.

استفاده از مواد تازه:

توجه کنید وجود چند برگ زرد کاهو در ظرف سا لاد مقدار آن را افزایش نخواهد داد ولی به طور ویژه هم ظاهر آن را به شکل نامناسب جلوه خواهد داد و هم ممکن است سبب به وجود آمدن برخی از زیان ها باشد . به همین دلیل سعی کنید برای تهیه ی انواع سا لاداز مواد اولیه تازه وسبز استفاده کنید.

افزودن بیش از حد پنیر :

پنیر معمولا مواد اولیه ی به کار رفته برای تهیه ی بسیاری از انواع سا لادها است. از آنجا که پنیر چربی زیاد دارد می تواند کالری مصرفی را افزایش دهد و بدون آن که متوجه شوید سبب اضافه وزن فرد شود.

مصرف بیش از حد سس:

از دیگر اشتباهات رایج می توان به پوشاندن سا لادو غوطه ور کردن آن با سس اشاره کرد . از آنجا که سس حاوی چربی و کالری زیاد است پیشنهاد می شود به جای سس از سرکه و یا آبلیمو استفاده کنید.

نگهداری بیش ازحد در یخچال:

همواره سعی کنید انواع سا لادها را متناسب با نیاز روزانه تهیه کنید زیرا زمانی که سا لادتهیه شده برای مدت زمان حتی کوتاه در یخچال بماند ارزش غذایی خود را از دست خواهد داد.سالاد

قبل از غذا سالاد بخوریم یا بعد آن ؟

انواع سا لادرا بهتر است قبل از غذا و یا بعد از غذا بخوریم ؟ این سوالی است که بیشتر ما به دنبال پاسخی مطلوب برای آن هستیم و اکثر اوقات به دلیل عدم آشنایی ممکن است آن را در زمان نامطلوب میل کنیم .در مورد خوردن قبا غذایابعد غذا بهتر  است ، وزن خود را در نظر بگیرید. اگر شما فردی با اضافه وزن هستید توصیه ی می شود حتما ۲۰ دقیقه قبل از غذا و یا هنگام غذا میل کنید .

این امر به مغز شما فرصت می دهد که بتواند تشخیص دهد چه چیزهایی را خورده اید ، افراد اضافه وزن معمولا به دلیل آنکه پیغام دیرتری را از جانب مغز دریافت می کنند  به خوردن ادامه داده و سبب افزایش وزن می شود .
همچنین پیشنهاد می شود که آن را به همراه آبلیمو و یا فلفل میل کنید زیرا فلفل های تند سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد و سبب می شود چربی ها به راحتی از بین روند.

ولی اگر شما فردی لاغر اندام هستید در این صورت باید انواع سا لاد را یک تا دو ساعت بعد از غذا میل کنید زیرا خوردن آن قبل و یا به همراه غذا اشتهای شما را کور می کند.

برای اینکه بتوانید کالری کافی با خوردن انواع سا لاد به دست آورید پیشنهاد می شود آن را به همراه روغن زیتون میل کنید . افرادی که اندام و وزن مناسبی دارند می توانند در هر زمان سا لادرا در اولویت خود قرار دهند.سالاد

چند دلیل خوب برای سالاد خوردن

برای خوردن سا لاد دلایل  بسیاری مفیدی  داربم که در اینجا سعی کرده ایم به آنها اشاره کنیم:
دریافت کالری کمتر و احساس سیری بیشتر: خوردن انواع سا لادسبب سیر شدن شما خواهد شد بدون آنکه کالری بسیاری را دریافت کنید این امر برای افرادی که اضافه وزن دارند گزینه ی بسیار خوبی خواهد بود.البته توجه کنید باز هم تاکید می کنیم هیچگاه آن را به عنوان وعده ی غذایی اصلی در نظر نگیرید.
بهره مندی از انواع میوه و سبزی ها  سا لادها از انواع زیادی از سبزیجات و میوه ها تشکیل میشوند. شما با خوردن روزانه می توانید ویتامین های لازم را دریافت کنید.
دریافت فیبر مورد نیاز: خوردن انواع سا لادها به شما کمک می کند فیبر مورد نظر را دریافت کنید . کمبود فیبر سبب کاهش کلسترول خون و ایجاد یبوست می شود.
در نظر داشته باشید اگر سعی دارید سا لادها را به عنوان یک وعده ی غذایی در نظر بگیرید در این صورت حتما با پزشک خود مشورت کنید زیرا کالری بسیار ناچیزی دارد و تحت هیچ شرایطی یک غذای کامل نیست. برای طعم دار کردن  می توانید سبزیجات مختلفی را از جمله نعناع و یا آویشن استفاده کنید .سالاد

کاهش ورزن

در ابتدا به این نکته توجه داشته باشید که مصرف سا لاد پیش از صرف وعده های غذایی کمک بی نظیری به کاهش اشتها می کند. سا لاد از فیر بسیار زیادی تشکیل شده است و به راحتی می تواند  حجم معده را پر نماید.

چنانچه سا لاد را قبل از وعده های غذایی میل کنید حجم معده شما گرفته می شود و میل شما به مصرف غذا های پر کالری کمتر می شود.

این کار باعث می شود که شما هیچ یک از وعده های غذایی خود را حذف نکنید ولی میزان کالری دریافتی خود را در روز کاهش دهید.

نکاتی برای تهیه یک سالاد خوب

سبزیجاتی که برای تهیه سا لاد استفاده می شود، باید از نوع خوب، مرغوب و تازه باشند.

در سا لادهای سبزی، سس  را هنگام سرو با آن مخلوط کنیدیا آن را در کنار سا لاد سرو کنید.

مخلوط کردن سس با سا لاد قبل از زمان سرو باعث پلاسیده شدن و آب انداختن سبزیجات آن خواهد شد.

در صورت استفاده از کلم سفید و قرمز در سا لادها، پس از خرد کردن کلم آن را به مدت 10 دقیقه در محلول آب و1 قاشق سوپخوری سرکه بریزید وپس از آن خوب بشویید وبعداستفاده کنید.

هنگام استفاده از انواع کاهو، پس از برگ کردن آن، برگ ها را به دقت بشویید وخشک کنید. در سا لادهایی که از کرفس استفاده می شود،از ساقه های نرم ولطیف کرفس و همین طور، از برگ های سبز و روشن آن نیز استفاده کنید.

پیازچه را در سا لاد به همراه ساقه های جوان آن خرد کنید.

در صورت استفاده از سیب زمینی در سا لادهای سبزی، ابتدا سرکه یا آبلیمو و نمک را با سیب زمینی مخلوط کنید وبعد روغن زیتون را بریزید تا طعم نمک، فلفل وسرکه یا آبلیمو، بیشتر جذب سیب زمینی شود.

بهتر است سیب زمینی آب پز شده را پس از سرد شدن خرد کنید، زیرا این کار مانع از له شدن سیب زمینی می شود.توجه داشته باشید، رنده کردن سیب زمینی  سبب می شود، سا لاد سس بیشتری به خود جذب کند.

مواد نشاسته ای از جمله سیب زمینی و پاستا، سس را دیر جذب می کنند، اگر همزمان با مواد دیگر مخلوط شوند، زمان کافی برای جذب سس نخواهند داشت. بنابراین ، ابتدا سیب زمینی خرد شده و پاستا را با سس مخلوط کنید، در یخچال قرار دهید و پس از 20-15 دقیقه، باقی مواد سا لاد را بیافزایید.

سس را بیشتر از مقدار داده شده در دستور نریزید. در صورتی که هنگام سرو، روی سا لاد را با سس می پوشانید، بهتر است داخل مواد از سس کمتری استفاده کنید. در تهیه سا لاد، باید طعم تمامی مواد موجود در آن، به خوبی احساس شود و طعم سس نباید بر طعم مواد، غالب باشد.

در صورت استفاده از گوشت مرغ در سا لاد، از سینه مرغ استفاده نکنید. بهتر است از بال یا ران مرغ که گوشت لطیف وپر چرب تری دارد، استفاده شود.

در سا لادهایی که در تهیه آن از انواع پاستا استفاده می شود، پس از آبکش کردن پاستا را با آب ولرم بشویید تا نشاسته آن گرفته شود و پس از سرد شدن، پاستا را با سس مخلوط کنید.

در سا لادهایی نظیر سا لادسیب زمینی یا پاستا، از برگ های کاهو یا کلم برای لایه های زیرین آن استفاده کنید، زیرا رنگ تیره ی آن به سا لاد جلوه می بخشد.

در چاشنی هایی که برای سالاد استفاده می شود، به طعم اصلی سالاد توجه داشته باشید تا چاشنی و سس، هماهنگ با طعم آن باشد. معمولاً برای سا لادهای سبزی از چاشنی های ترش و برای سا لادهای شیرین از چاشنی های شیرین استفاده می شود.

شما می توانید سبزیجات معطر را بعد از خرد شدن 30 دقیقه در سرکه بخوابانید و پس از این مدت، از صافی رد کرده، استفاده کنید.

همچنین می توانید از انواع سرکه های رنگی در تهیه سس استفاده نمایید، از جمله: سرکه ای که در آن چند تکه لبو یا کلم قرمز خرد کرده اید، می توانید رنگ جالبی به سس بدهد.

سرکه یا آب لیموترش به طور متوسط باید 1/3 روغن زیتون باشد مگر آنکه ترش دوست داشته باشید.

نمک وفلفل را ابتدا در سرکه حل کرده، روغن زیتون را اضافه کنید.تخم مرغ هایی که به صورت سفت آبپز می شوند، باید بلافاصله زیر آب سرد گرفته شوند؛زیرا اگر در آب داغی که در آن پخته شده اند، سرد شوند، بین زرده، سفیده آنها قشر سبز رنگی، به علت نفوذ تدریجی ترکیبات گوگردی زیر پوست تحم مرغ به زرده آن و ترکیب شدن با آهن زرده، بوجود می آید؛ ولی در صورت سریع سرد شدن، این گوگرد به سمت پوست تخم مرغ رفته و خارج می شود.

آموزش بیشتر در کانال آپارات : www.aparat.com/amozeshisho

نویسنده و گردآورنده : محمد باغدار

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
نمایش بیشتر

amozeshisho.com

مدرس و طراح کسب وکارهای اینترنتی

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا