کشاورزی

همه چیز درباره واتر سوآب
5 (4)

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]

واتر سوآب چیست ؟

یک برند جهانی ، یک دسته از محصولات دارای ثبت اختراع بین المللی ، در زمینه آبیاری و صنعت کشاورزی که میتواند نقش ماثری در کاهش مصرف آب ، کود و انرژی در کشاورزی داشته باشد .

واتر سوآب آغاز یک راه هوشمند و کم هزینه

مبارزه با کم آبی:کشور عزیز ما ایران بعلت قرار گرفتن در اقلیم خشک و نیمه خشک همواره با مشکل کم آبی روبه رو بوده و نیاکان ما برای مبارزه با این مشکل با ابداع روشهای خلاقانه آب را از سرچشمه های آن به مناطقی که کم آب بودند منتقل میکردند که حفر قنات یکی از این روشها بوده است که هنوز هم قناتهای زنده و قابل استفاده در جای جای ایران عزیز مورد بهره برداری قرار میگیرند.همچنین استفاده از آبیاری زیرسطحی توسط نیاکان ما با ابداع روشهایی مانند آبیاری کوزه ای علی الخصوص در مناطق کویری و نیمه کویری یکی از این راه ها بوده است که البته هنوز هم از این روش استفاده میشود و نیاکان هوشمند و خلاق ما به کوشش و مرارت های فراوان همواره در حفظ منابع آب این مرز بوم کوشیده اند در حالیکه امروزه با کمال تاسف شاهد هدر رفت بسیار زیاد آب در بخش کشاورزی هستیم و مقادیر زیادی از ذخایر سفره های آبهای زیرزمینی که در طول هزاران سال ایجاد شده در بخش کشاورزی با برداشتهای بی رویه به هدر میرود که قاعدتا جایگزینی این سفره ها توسط طبیعت به هزاران سال زمان نیاز دارد.

واتر سوآب تحولی عظیم در صنعت کشاورزی و آبیاری

سالهاست که زنگ بحران آب و کمبود آن در ایران به صدا درآمده، نمایندگان دولتی نیز با ممنوعیت کشت محصولات پر آب ، برای جلوگیری از هدر رفت آب تلاش می کنند؛اما جای خالی اقدامی عملی و کاربردی در این حوزه خالی بوده کشاورزی نوین و مشخصا آبیاری مدرن، چند سالی است که برای تخصیص بهینه آب، به کمک مسئولین کشورهای جهان آمده و به شاخص های اقتصادی آنها، تکانی اساسی داده است. بعنوان مثال هلند که ازلحاظ وسعت و بارندگی با دو استان گیلان و مازندران برابری می کند، رتبه دوم صادرات محصولات کشاورزی جهان را به خود اختصاص داده ؛ صادراتی بالغ بر ۸۰ میلیارد دلار (دو برابر درآمد نفتی ایران) که حکایت از علمی بودن و مدرن بودن کشاورزی در این کشور ۱۷ میلیونی دارد. البته باتوجه به تفاوت اقلیم در دو منطقه آسیا و اروپا، قطعا نمی توان نسخه اجرا شده در هلند را برای ایران نیز پیچید؛ اما می توان با بومی کردن این اقدامات، مدرن کردن کشاورزی ایران را نیز با سرعت بیشتری دنبال کرد.واتر سوآب

انواع روش های آبیاری

انواع روش‌های آبیاری را می‌توان در دو دسته کلی آبیاری سطحی و آبیاری تحت فشار طبقه‌بندی کرد. اصلی‌ترین تفاوت بین روش‌های آبیاری سطحی و تحت فشار، نوع نیروی به‌کار رفته برای توزیع آب در مزرعه است. در آبیاری سطحی آب به‌کمک نیروی جاذبه زمین یا نیروی ثقل در روی زمین پخش می‌شود. به‌همین علت نام دیگر آبیاری سطحی، آبیاری ثقلی است. در آبیاری تحت فشار از پمپ و لوله برای انتقال آب و از پاشنده‌ها برای پخش آب در سطح مزرعه استفاده می‌گردد. منظور از پاشنده‌ها، آبپاش‌ها یا قطره‌چکان‌ها هستند که بر روی لوله‌ای به نام لوله جانبی قرار دارند. لوله جانبی را لوله لترال نیز می‌نامند. واتر سوآب نیز جز آبیاری تحت فشار قرار دارد.

 

مزایای آبیاری تحت فشار

 • راندمان بالا در آبیاری
 • بالا بردن کیفیت و کمیت محصولات تولیدی کشاورزی
 • یکنواختی پخش آب در سطح زمین
 • قابلیت آبیاری در زمین‌های ناهموار و شیب‌دار که نمی‌توان به روش آبیاری سطحی آنها را آبیاری کرد.
 • قابلیت اتوماسیون بالا
 • امکان پخش کود یا سم همزمان با آبیاری
 • نیاز کمتر به نیروی کارگری
 • امکان استفاده از آبیاری تحت فشار برای کنترل دمای هوا در مواقع یخبندان یا گرمازدگی

انواع روش‌های آبیاری قطره‌ای

 

اجزاء مختلف یک سیستم آبیاری قطره‌ای می‌تواند شامل ایستگاه پمپاژ، تجهیزات تصفیه آب، تانک تزریق کود و مواد شیمیایی، لوله اصلی، لوله جانبی و قطره‌چکان‌ها یا گسیلنده‌ها باشد. سیستم‌های آبیاری قطره‌ای را می‌توان در چهار دسته زیر قرار داد:

 1. آبیاری قطره‌ای (Drip irrigation)
 2. آبیاری اسپری (Spray irrigation)
 3. آبیاری بابلر (Bubbler irrigation)
 4. آبیاری زیرسطحی (Subsurface irrigation)

 مزایای آبیاری قطره ای

 • صرفه‌جویی در میزان آب و هزینه
 • عملیات زراعی آسانتر
 • به کارگیری آب شور
 • عدم تشکیل رواناب سطحی و جلوگیری از فرسایش خاک
 • تنظیم میزان آب مورد نیاز برای انواع خاک‌ها و کشت‌ها در فصول مختلف زراعی
 • تهویه مناسب خاک و یکنواختی پخش آب در سطح مزرعه و عدم نیاز به زهکشی مزرعه
 • افزایش محصول در واحد سطح در مقایسه با آبیاری سنتی
 • عدم نیاز به تسطیح اراضی در این روش
 • جلوگیری از سله بستن و حفظ پوکی خاک
 • عدم نیاز به ایجاد نهرهای خاکی درون مزرعه و نهرهای زهکش و استفاده بهینه از کل   زمین
 • قابل استفاده برای تمام گیاهان
 • امکان انجام آبیاری همراه با کود پاشی و سمپاشی و پخش یکنواخت آنها
 • وارد نشدن بذر علفهای هرز به مزرعه به دلیل انتقال آب از طریق لوله‌ها
 • سهولت در انجام عملیات زراعی
 • تبخیر سطحی در آبیاری قطره‌ای به حداقل می‌رسد و ­از خارج شدن آب از محوطه ریشه  جلوگیری می‌گردد .
 • عدم امکان رویش بذر علفهای هرز به دلیل مرطوب شدن فقط بخشی از سطح خاک اطراف ریشه گیاه اصلی ( آبیاری قطره‌ای )
 • افزایش کیفی و کمی محصول
 • عدم نیاز به نیروی کارگر زیاد به دلیل ثابت بودن اجزای سیستم

آبیاری قطره‌ای : در این روش آب با شدت جریان کم و به‌صورت قطره‌ای بر روی سطح خاک اعمال می‌شود و خاک اطراف گیاه را مرطوب می‌نماید.

آبیاری اسپری : در این روش آب به‌صورت اسپری بر روی خاک پاشیده می‌شود و محیط اطراف درخت را آبیاری می‌کند.

آبیاری بابلر : در آبیاری بابلر آب در شدت جریان کم به‌صورت حبابی بر روی خاک اطراف درخت اعمال می‌گردد.

آبیاری زیرسطحی : در این روش محل خروج آب زیر سطح خاک قرار دارد لوله‌های جانبی آبیاری قطره‌ای زیرسطحی در عمق حدوداً 10 تا 60 سانتی‌متری خاک قرار دارند و آبیاری در زیر سطح خاک صورت می‌گیرد که باعث به حداقل رسیدن تبخیر آب، صرفه‌جویی در مصرف آب و کنترل علف‌های هرز می‌شود. همچنین این سیستم موجب کاهش رطوبت محیط زیرین گیاه شده که در کاهش بیماری‌های قارچی مؤثر است. در این روش آبیاری بهتر است فواصل آبیاری کوتاه باشند. که واتر سوآب از این تکنیک جهت آبیاری استفاده می کند.

واتر سوآب

واتر سوآب / WATERSUAB

دستگاه های آبیاری زیرسطحی خارجی: امروزه تکنولوژی و علم نوین با ابداع روشهای متنوع سعی دارد به کمک بشریت در حفظ منابع ارزشمند آب بیاید؛ استفاده از روشهای نوین آبیاری به ویژه آبیاری زیرسطحی میتواند تا حد بسیار زیادی به حفظ منابع آب و صرفه جویی در مصرف آن کمک کند تا بتوانیم این منبع ارزشمند را برای استفاده آیندگان هم حفظ کنیم. سابقه و پیشینه تولید دستگاه های جدید آبیاری زیرسطحی به یکی دو دهه اخیر برمی گردد و تعداد شرکتهای تولید کننده آن به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسد که البته این محصولات علیرغم تمام فوایدی که دارند دارای چند مشکل بزرگ هستند از قبیل: تحت فشار  بودن ‍‍‌و نیاز به موتورخانه قوی ؛نیاز به سیستم فیلتراسیون قوی و پرهزینه؛ متکی بودن به سیستم قطره چکانی و مشکلات بعدی آن ازقبیل گرفتگی و نیاز به اسیدشویی ماهیانه؛ ورود ریشه درختان و علفهای هرز به دستگاه و غیره که تمام این موارد هزینه های بسیار زیادی به جیب کشاورزان و باغداران زحمتکش تحمیل میکند. ولی در دستگاه واتر سوآب تمامی مشکلات بالا رو حل کرده است.

واتر سوآب و حل مشکلات سیستمهای خارجی: دستگاه آبیاری زیرسطحی واتر سوآب با حذف قطره چکان از سیستم مشکل گرفتگی قطره چکانها و نیاز به اسیدشویی را کاملا برطرف نموده است . همچنین واترسوآب با بهره گیری از نیروی ثقلی در آبیاری نیازی به استفاده از موتورخانه و سیستم پمپاژ قوی و پرهزینه در آبیاری نیست واتر سوآب همچنین با بهره گیری از فناوری نانو در فیلترهای دستگاه که به نام root guard  یا فیلتر محافظ ریشه و یا ریشه گریز نامیده میشود جلوی نفوذ ریشه درختان و علفهای هرز به دستگاه هم گرفته شده است. در واقع واتر سوآب توانسته است تمامی مشکلات سیستمهای آبیاری زیرسطحی را رفع نموده و ازین جهت واترسوآب هیچ نمونه خارجی یا داخلی مشابهی ندارد.

آبیاری به سبک واتر سوآب

آبیاری زیرزمینی را می توان شاخه ای از آبیاری قطره ای به حساب آورد که کاستی ها و هزینه های آن نوع آبیاری را تاحد زیادی برطرف کرده است. در این نوع از آبیاری مدرن، لوله های آب در عمق حدوداً 10 تا 60 سانتی‌متری خاک کاشته می شود و می تواند عملکرد تولید محصول را تا سه برابر افزایش دهد. آبیاری زیرسطحی باعث به حداقل رسیدن تبخیر آب، صرفه‌جویی در مصرف آب و کنترل علف‌های هرز نیز می شود.

انواع مدلهای واترسوآب

واتر سوآب

همه چی درباره واتر سوآب

شركت دانش محور آرتاخه که در سال 1392 به ثبت رسید، در تلاش است تا با نوین کردن آبیاری زمین های کشاورزی، به پیشبرد اهداف برنامه ششم توسعه یعنی همان مدرنیته کردن کشاورزی کمک کند. این شرکت در یکی از چندین پروژه خود به سراغ توليد سيستم آبياري زير سطحي هوشمند و مكانيكي واتر سو آب رفته است.

مهدی محرم پور جوانی نخبه و تحصیل کرده در رشته مدیریت منابع آب است که کارآفرین آبیاری زیرزمینی به سبک واتر سوآب می باشد تا با این سیستم علمی و مفید جلوی هدر رفت آب را بگیرد.

آدرس شرکت واترسوآب : قزوین ، بوئین زهرا ، دانشگاه آزاد واحد بوئین زهرا ، شرکت دانش محور آرتاخه . گروه صنعتی واترسوآب

آدرس  سایت واترسوآب : http://watersuab.com

ایمیل واترسوآب : watersuab@yahoo.com

تماس واترسوآب : 02834228687

فاکس واترسوآب : 02834225316

 

آموزش بیشتر در کانال آپارات : www.aparat.com/amozeshisho

نویسنده و گردآورنده : محمد باغدار

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]
نمایش بیشتر

amozeshisho.com

مدرس و طراح کسب وکارهای اینترنتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا