کسب و کارآموزش

چرا بازاریابی شبکه ای (نتورک مارکتینگ)
0 (0)

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

عوامل وچگونگی پیدایش بازاریابی شبکه ای ( نتورک مارکتینگ )درجهان

در سال های گذشته – در ایران – و در دهه های گذشته – در اکثر کشورهای جهان – بازاریابی شبکه ای (نتورک مارکتینگ)به عنوان طرحی ناسالم برای یک شبه پولدار شدن یا دسیسه های هرمی قلمداد می شد که این امر به خاطر وجود حقه بازان و حیله گران و اشتباهات افراد و شرکت ها ظاهرا طبیعی به نظر می رسد!
اما امروزه این روش بازاریابی(Network Marketing or Multi-Level Marketing)، به یکی از قوی ترین روش های توزیع و فروش کالاها و خدمات و یکی از جذاب ترین الگوهای کاری و درآمدزایی در اقتصاد نوین تبدیل شده است.در واقع بازاریابی شبکه ای به یکی از نیروهای محرک اقتصاد قرن بیست و یکم مبدل شده و طبق آخرین آمار رسمی از سوی فدراسیون انجمن های فروش مستقیم دنیا، فروش سالیانه سازمان های مبتنی بر بازاریابی شبکه ای و فروش مستقیم به بیش از 120 میلیارد دلار در جهان رسیده است و به طور متوسط بیش از 70 میلیون نفر در این صنعت، به عنوان فروشنده مستقیم یا توزیع کننده مشغول به کار هستند.

برای یافتن ریشه تاریخی بازاریابی شبکه ای (نتورک مارکتینگ)، باید ابتدا تاریخچه آن یعنی « فروش مستقیم» را بدانیم.
«فروش مستقیم» به معنی فروش بدون واسطه محصولات و خدمات مصرفی توسط عده ای فروشنده از تولید کننده به مصرف کننده به صورت رو در رو و فردبه فردهست . زمانی که بازرگانان دوره گرد- اغلب با اصلیت اروپایی شمالی- در سال های اطراف ۱۸۴۰ توزیع لوازم منزل و چای وگیاهان دارویی را به صورت فروش خانه به خانه انجام می دادند.
در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، نوع جدیدی از فروشندگان ظهور کردندکه این افراد نیز مثل دستفروشان قدیمی و به تنهایی برای خودشان کارمی کردند اما برخلاف آنها فقط محصولی معروف بانام تجاری خاص را می فروختند. شرکت هایی مثل Brush Fuller تولیدکننده برس و محصولات خانگی، Electrolux تولید کننده جاروبرقی و Avon در میان شرکت های افسانه ای این دوره بودند و شرکت های «فروش مستقیم» نام گرفتند.

مورخان صنعتی تخمین می زنند که در سال ۱۹۲۰ بیش از دویست هزار نفر به فروش مستقیم مشغول بوده اند ودر سال ۱۹۲۵ انجمن ملی شرکت های فروش مستقیم، پدر انجمن فروش مستقیم (DSA) امروزی به عنوان انجمن تجاری و سازمان سخنگوی صنعت فروش مستقیم تاسیس شد.
پیشرفت های متعدد در شیوه های مختلف فروش به سبک گذشته ادامه داشت تا کم کم نیاز به استفاده از اهرمی قوی تر احساس شد. فروش مستقیم به آن سبک محدودیت هایی داشت. آنها در «تله زمان» گرفتار بودند. یک فرد ممکن بود در طول روز تعداد زیادی جاروبرقی یا برس یا عطر می فروخت. اما فقط در ازای ساعت های کاری خود دستمزد می گرفت. در آمد او حاصل از تلا ش فیزیکی، کوبیدن در خانه ها و چرخاندن زبانش بود. اما به محض توقف کار، چه به دلیل خواب شبانه و گذراندن تعطیلا ت و یا حتی یک سرماخوردگی ساده، در آمدش هم قطع می شد. وای به حال کسی که زمین گیر یا دچار بیماری سخت می شد.
به طور خلا صه می توان گفت که اولین فروشندگان مستقیم از نوعی «در آمد خطی» پول در ازای زمان برخوردار بودند. در واقع بسیاری از مردم در اکثر شغل ها«در آمد خطی» دارند. پزشکان، وکلا ، حسابداران، کارمندان و بسیاری دیگر به ازای زمانی که به صورت مستقیم صرف انجام کارشناسان می کنند، پول در می آورند و این روشها فاقد نیروی اهرم سازی است. اما در آمد مستمر درآمدی است که حتی مدتها پس از اتمام کار نیز ادامه می یابد. و با استفاده از اصل اهرم سازی می شود به«در آمد مستمر» دست یافت. مثل نویسنده ای که یک بار کتابی می نویسد و سالها از انتشار و چاپ مجدد کتابش در آمد کسب می کند، در صورتی که دیگر کاری انجام نمی دهد و یا سرمایه گذارانی که از سود سرمایه گذاری های خود، در آمد کسب می کنند. هر وقت چنین در آمد مستمری ایجاد گردد، منبع مالی به وجود می آید که حتی اگر فرد یک سال هم دست از کار بکشد، هم چنان در آمد خواهد داشت.
اما فروش مستقیم در آغاز پیدایش نمی توانست چنین ویژگی داشته باشد و در همین زمان راه حل«فروش شبکه ای» یا «فروش چند سطحی» پدیدار شد.
اولین شرکتی که روش نوین را ایجاد کردشرکت«نوتریلایت nutrilte» بود که توسط دو نفر به نام های«ویلیام کسل بریcasselderry william » و «لی میتینگر mytinger lee» تاسیس شد.
این شرکت از سال ۱۹۳۴ به فروش مستقیم محصولا ت شرکت ویتامین کالیفرنیا مشغول بود و در سال ۱۹۴۱ اولین طرح پاداش دهی و در آمد زایی(plam compensatian) در تاریخ صنعت بازاریابی شبکه ای توسط این شرکت اجرا شد.

این طرح شامل ۳ جز بود

جزو اول، شامل ۳ درصد پاداش توزیع کننده از افرادی که او شخصا آنها را معرفی و حمایت می کرد.
جزو دوم، رسیدن به یک سازمان عمده فروشی، انشعابی وقتی که میزان فروش گروه به ۱۵۰۰۰ دلار می رسید
جزو سوم، حقوق و مزایای اضافی که از میزان فروش تمام گروه های انشعابی به حامیان پرداخت می شد.
بعدها از دل شرکت «نوتیریلایت» شرکت تولیدی «Association Way American» مادر شرکت «ام وی Amway» تاسیس شد که شرکت Amway با فروش بیش از ۵ میلیارد دلار در سال ۱۹۹۸ به بزرگترین شرکت بازاریابی شبکه ای (نتورک مارکتینگ)دنیا تبدیل شد و پس از آن شرکت های بزرگ دیگری قدم به این عرصه گذاشتند.
«ریچارد پو» سیر تکاملی بازاریابی شبکه ای (نتورک مارکتینگ)را به چهار دوره تقسیم کرده است; «موج اول» بین سال های ۱۹۴۵ تا ۱۹۷۹ که «مرحله مخفی» نامگذاری کرده و دراین زمان، بازاریابی شبکه ای(نتورک مارکتینگ)در مرحله حیات وحش خود قرار داشته است و هیچ نظم و قانونی نداشته است. بعضی ها صادقانه عمل می کردند و بسیاری راه فریبکاری را پیش گرفتند. همزمان قانونگذاران دولتی نیز این شرکت ها را هدف قرار داده و با همان شتابزدگی، شروع به تدوین قوانینی در این زمینه کردند. هرج و مرج در موج اول در سال ۱۹۷۹ به پایان رسید. زمانی که پس از یک رشته تحقیقات طولانی و برخوردهای قضایی، سرانجام کمیسیون تجاری فدرال آمریکا (FTC) اعلام کرد که شرکت Amway و در واقع صنعت بازاریابی شبکه ای (نتورک مارکتینگ) کاملا قانونی بوده و جزو طرح های هرمی به حساب نمی آید. «موج دوم» بین سال های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۹ با ایجاد فضای مثبت آغاز شد که به آن «مرحله گسترش» می گویند. در دهه هشتاد، تعداد شرکت های بازاریابی شبکه ای(نتورک مارکتینگ)، به شکل چشم گیری افزایش یافت و البته این گسترش با مشکلاتی نیز همراه بود.
«موج سوم» بین سال های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۹ با نوآوری هایی تبدیل به «مرحله بازاریابی انبوه» شد و این صنعت در اختیار توده های مردم قرار گرفت و کاهش هزینه ها و صرفه جویی در زمان را به همراه داشت. در نتیجه میلیون ها نفر به سوی این صنعت هجوم آوردند.
و «موج چهارم» که به سال های بعد از سال ۲۰۰۰ اطلاق می شود، «مرحله جهانی شدن» این صنعت به حساب می آید و سرعت رشد شرکت های بزرگ بازاریابی شبکه ای در کشورهای دیگر بسیار بیشتر از ایالات متحده بود.
در طول سه مرحله اول، بازاریابی شبکه ای به رشد و شکوفایی رسید، اما همواره به عنوان مقوله ای ضد فرهنگی و ضد اجتماعی و احتمالا دارای مشکلات قانونی به آن نگاه می شد. بازاریابی شبکه ای(نتورک مارکتینگ) در جریان کلی اقتصاد، از جایگاه چندانی برخوردار نبود و در نشریات تجاری، گزارشات تحلیل گران وال استریت، جلسات هیات مدیره شرکت ها و دانشکده های اقتصاد و بنگاه های تجاری، نامی از آنها برده نمی شد، گویی بازاریابی های شبکه ای (نتورک مارکتینگ)به دنیای دیگر تعلق داشتند.
اما با آغاز موج چهارم، دوران انزوا به پایان رسید. امروز بازاریابی شبکه ای (نتورک مارکتینگ)در دنیا، به عنوان یکی از ابزارهای قانونی و مشروع بازاریابی و فروش به حساب می آید و موفقیت های آن بارها در مطبوعات تجاری معتبر آمریکا و دنیا بازتاب یافته است.
شرکت های مبتنی بر موج چهارم، برخلا ف شرکت های گذشته، به جزئی انکار ناپذیر از اقتصاد امروز جهان مبدل شده اند، افرادی که به صورت تمام وقت در این شرکت ها فعالیت- می کنند، به درآمدی دست می یابند که کفاف همه مخارج یک زندگی عالی رامی دهد وافرادی که پاره وقت کار می کنند، درآمد معقول و قابل توجهی کسب می کنند وافراد با انگیزه و بلندپرواز می توانند از درآمدی فوق العاده و نامحدود و زندگی رویایی برخوردار شوند.
البته در گذشته نیز شرکت های بازاریابی شبکه ای (نتورک مارکتینگ)با رویکردهای ساده لوحانه خود، وعده زندگی رویایی را می دادند، اما بسیاری از آنها در عمل قادر به تحقق وعده های خود نبودند و بر همین اساس نهادهای نظارتی در آمریکا و کشورهای دیگر تاسیس شدند تا جلوی رشد شرکت های دروغ پرداز گرفته شود و شرکت های متعهد و استاندارد از شرکت های نامتعهد و ناسالم بازشناخته شوند و در کنار این نظارت ها، رشد علمی این صنعت باعث شده شرکت های بزرگ و قومی و استاندارد، گسترش فوق العاده ای پیدا کنند.
«انجمن فروش مستقیم » (DSA) در آمریکا و در اکثر کشورهای دنیا تاسیس شده تا استانداردهای لا زم برای فعالیت صحیح و اصولی شرکت ها، به صورت مشخص و مدون در اختیار افراد قرار گیرد و از سال ۱۹۹۴ برای اولین بار آموزش اصولی این صنعت به دانشگاه راه یافت و «دکتر چارلز کینگ» به همراه گروهی از مربیان تراز اول این صنعت در دنیا، دوره های آموزشی بازاریابی شبکه ای (نتورک مارکتینگ) را در دانشگاه «ایلینوی» در شهر شیکاگو برگزار کردند که همچنان ادامه دارد.
کتاب های بسیار زیادی در باب شناخت صحیح این صنعت و روش اصولی و موثر انجام آن چاپ شد و کنفرانس ها و سمینارهای آموزشی در گوشه وکنار دنیا دائما برگزار می شود.
شرکت های بزرگ بازاریابی شبکه ای(نتورک مارکتینگ) وارد بورس های سهام شهرهای بزرگ دنیا شدند و سهام آنها به سرعت رشد کرده ودر مرحله جهانی شدن، « فدراسیون جهانی انجمن های فروش – مستقیم » (WFDSA) با همکاری حدود ۵۰ انجمن فروش مستقیم تاسیس شده و اطلا عات آماری مفیدی را تهیه و ارائه می کند.

چگونگی ورود نتورک مارکتینگ (بازاریابی شبکه ای) به ایران

اواخر دهه 70 بود که سیستم هرمی با نام «پنتاگونا» به ایران وارد شد در این سیستم هیچ کالایی فروخته نمی‌شد و تنها اعضا بابت عضوگیری کسب درآمد می‌کردند. در این سیستم افراد بی‌شماری ضرر کردند و عده بسیار محدودی سود هنگفت. خوشبختانه خیلی زود هم ماهیت آن کشف و از فعالیت آن جلوگیری شد. پس از آن شرکت‌هایی همچون «گلدکوئِست یا کوئست اینترنشنال (کیو.آی.)»، «مای‌سون‌دایموند یا مگا هولدینگ»، «گلدماین»، «گلدبیز» با شعار فروش سکه، الماس، ساعت و… به فعالیت دسیسه هرمی در کشور پرداختند، در ادامه هم شرکت‌های ایرانی با نام‌هایی مانند وست‌ویژن، آسوگستر شرق و تلاش‌گستر تجارت … نمونه‌های ایرانی دسیسه‌های هرمی بودند که همگی آن سال‌ها با نام نتورک‌مارکتینگ فعالیت می‌کردند.
در تمام این سیستم‌ها کالا یا خدمات بسیار بیشتر از قیمت واقعی آن فروخته می‌شد اما به هر حال همیشه پلن درآمدزایی توجیهی بود برای منطقی‌ جلوه دادن قیمت و همواره در ورود به این سیستم‌ها محصول و خدمات بهانه‌ای بیش نبود.
تا اینکه آذرماه 1388 خبر تصمیم دولت برای اعطای مجوز به نت ورک مارکتینگ اعلام می‌شود و در شهریور سال 1390 نخستین شرکت ایرانی مجوز می‌گیرد. شرکت‌هایی مانند گلدکوئیست، مای‌سون‌دایموند و … دنبال مجوز گرفتن نبودند چون می‌دانستند که سیستم آنها کاملا هرمی است و در چهارچوب وزارت صنعت، معدن و تجارت نمی‌گنجد. در حال حاضر اسامی شرکت‌های ایرانی که مجوز گرفتند در سایت easnaf.ir ثبت شده و اگر کسی می‌خواهد بداند شرکتی مجوز فعالیت دارد یا نه می‌تواند از این سایت مطلع شود.

بازاریابی شبکه ای

بررسی بازاریابی شبکه ای از نظر قانونی

نماد بازاریابی شبکه ای

وارد وب‌ سایت شرکت بازاریابی مورد نظر شوید و نماد رو به رو را بررسی کنید. اگر سبز بود یعنی مجاز به فعالیت است، اگر زرد بود یعنی «مجاز به فعالیت و فرصت یک‌ماهه برای رفع ایراد دارد» و در پایان اگر قرمز بود یعنی موقتا به مدت ۶ ماه تعلیق شده است.

 

یک شبکه‌ی MLM (نتورک مارکتینگ)معمولی چگونه کار می‌کند؟

بازاریابی شبکه ای (به انگلیسی: Network Marketing) یا بازاریابی چندسطحی (به انگلیسی: Multi-level marketing)، از طریق استخدام کار می‌کند. شما برای تبدیل شدن به یک توزیع کننده (یا پیمانکار یا مشاور یا همکار) از طریق یک توزیع کننده‌ی دیگر به شرکت دعوت می‌شوید.
اگر تصمیم بگیرید که یک توزیع کننده در شبکه‌ی نتورک مارکتینگ باشید هم از طریق فروش مستقیم محصولات پول در می‌آورید و هم از فروش توزیع کنندگان زیر مجموعه‌ی خودتان درصدی را به عنوان پورسانت دریافت می‌کنید.
زمانی که توزیع کنندگان زیر مجموعه‌ی شما قرار می‌گیرند، شما از فروش آن‌ها درآمد خواهید داشت. افرادی که به واسطه‌ی شما وارد شبکه‌ی بازاریابی (نتورک مارکتینگ)چند بخشی می‌شوند، زیرشاخه‌ی شما نام خواهند گرفت. توزیع کنندگانی که شما را استخدام کرده‌اند سرشاخه‌ی شما نام خواهند داشت. آن‌ها در شروع کار به شما کمک می‌کنند که شامل آموزش دادن به شما می‌شود.

تفاوت نتورک مارکتینگ با آنچه بازاریابی ارجاعی (referral marketing) نامیده می‌شود،چیست؟

در بازاریابی ارجاعی لزوما خود شما مصرف‌کننده کالا و خدمات نیستید و  فقط به شرکت ارجاع می‌دهید، نوعی ویزیتوری است، اما نتورک مارکتینگ بازاریابی نیست. در نتورک مارکتینگ حتما باید مصرف‌کننده باشید و لذت حاصل از مصرف را به اشتراک بگذارید. در بازاریابی ارجاعی پورسانت‌های چندسطحی وجود ندارد و تنها به ازای ارجاع هر نفر به بازاریاب پورسانت تعلق می‌گیرد اما در نتورک مارکتینگ چند سطح وجود دارد که به افراد در سطوح مختلف پورسانت تعلق می‌گیرد. این روزها شاهد هستیم که شرکت‌های دسیسه هرمی چون مجوز اصناف را ندارد از این عنوان برای فعالیت خود و توجیه نداشتن مجوز اصناف استفاده می‌کنند.

تکنیک های فروش بازاریابی شبکه ای (نتورک مارکتینگ)که فروش کسب و کارتان را متحول میکنند!

به گفته زیگ زیگلار تو کتاب از سیر تا پیاز بازاریابی شبکه ای(نتورک مارکتینگ) معیار انتخاب یک شرکت مناسب چهار چیز است ؟
1- محصول
2- پلن درآمد زایی
3- سابقه
4- مدیریت

در ادامه به بررسی بیشتر موارد بالا می پردازیم
1- محصول
به گفته وزارت صنعت ، معدن و تجارت باید محصولاتی که تو بازاریابی شبکه ای(نتورک مارکتینگ) فروخته می شوند باید کاملا مصرفی باشند ، که این خودش مهمترین نکته در این زمینه کاری است چرا چون ما نیاز داریم محصول رو به باشگاه مشتریان ثابت خود ارائه کنیم تا استمرار فروش داشته باشیم .
باید توجه داشته باشیم که محصول دارای پشتوانه مناسبی باشد تا همیشه در دسترس باشد ، اینکه ما روی محصولی کار کنیم بعد از مدتی ارائه اون محصول قطع بشه اصلاً خوشایند نیست . پس وقتی می خواهیم شرکت انتخاب کنیم باید محصولات رو کامل آنالیز کنیم ، باید چشم انداز شرکت رو درباره اضافه کردن محصولات مورد بررسی قرار دهیم .
اصولا در بازاریابی محصولات به دو دسته کلی تقسیم میشوند : کالاهای عمومی و کالاهای تخصصی که شرکتی موفق خواهد بود که هردو این دسته محصولی را ارائه دهد تا بازاررسانی برای بازاریابان آسانتر شود .

2- پلن درآمدزایی
همیشه خیلی سوال پیش میاد که کدوم پلن مناسب تر است ، هرشرکتی پلن درآمدزایی خودش رو داره اما این نکته رو نباید فراموش کنیم که پلنی مناسب است که زود بازده باشد ، پلن های طراحی شده قابل دسترسی تر باشد و شرط کمتری برای رسیدن به اون جایگاه درآمدی کمتر باشد .
3- سابقه
از اونجایی که این بیزینس در کشور ما نوپاست به همین خاطر نمی تونیم از شرکت توقع سابقه چند ده ساله داشته باشیم . اما می تونیم به سابقه فعالیت لیدرهای این کمپانی ها توجه کنیم . اما باز هم تو همین زمان کم باید ببینیم که این شرکت ها چه فعالیت داشته اند و چه روند و سیاستی رو پیش بردند .
4- مدیریت
مطمن سابقه مدیر شرکت بازاریابی شبکه ای(نتورک مارکتینگ) فوق العاده تاثیر گذار است ، چون همیشه مدیریت کمپانی است که به شرکت چشم انداز میدهد ، اینکه مدیریت با چه تفکری وارد این تجارت شده بسیار مهم است .
خب بیایم یکی از شرکت های خوب که تو این سیستم فعالیت رو آغاز کرده بررسی کنیم تا ببینیم آیا کمپانی های ایرانی این شیوه از فعالیت رو به درستی انجام میدهند یا خیر چون همیشه شنیدم که میگن نتورک مارکتینگ تو ایران غیر اصولی است که من زیاد قبول ندارم ، شاید یکسری چیزها بومی شده باشد اما چیز که هست اصول به درستی در حال انجام است .

مشکلات بازاریابی شبکه ای (نتورک مارکتینگ)چیست؟

نقص اول: برای خودتان رقیب می‌تراشید

دربرنامه‌ی بازاریابی شبکه‌ای، شما باید علاوه بر فروش محصول، افراد دیگری را نیز به استخدام درآورید؛ کسانی که دقیقا محصولات مشابهی که شما می‌فروشید، بفروشند. در این سیستم، فضایی نیز به عنوان حق کمسیون ایجاد می‌شود. در واقع، شما برای خودتان رقیب می‌تراشید. آیا تجارت معقولی به نظر می‌آید؟

نقص دوم: تضاد میان «درآمد منفعل» و «درآمد فعال»

یکی از نقص های شبکه‌های بازاریابی(نتورک مارکتینگ)، تعهد برای «درآمد منفعل» است که در آن اگر شما تعداد قابل‌توجهی از افراد را به عنوان زیرشاخه استخدام کنید، شما و شرکت از این طریق پول زیادی به جیب می‌زنید بدون اینکه کار دیگری انجام دهید. به هرحال، این مسئله ذاتا دارای تناقض است و حامل این پیام که نشان می‌دهد شبکه‌های بازاریابی، تجارت کالاهای خاصی را به عهده دارد، زیرا شما اصولا باید افراد زیادی را استخدام کنید تا برای شما «درآمد منفعل» ایجاد کنند. بنابراین، قرار است واقعا چه کاری انجام دهید، فروش یا استخدام کردن افراد؟

نقص سوم: سوددهی نامشخص محصولات

برای اینکه کسب‌و‌کاری موفقیت‌آمیز باشد، خواه بازاریابی شبکه‌ای(نتورک مارکتینگ)، خواه دیگر کسب‌و‌کارها، آن کار باید پس از کسرِ هزینه‌ها سود کافی برای تمین نیازهای شرکت و مدیران فروش داشته باشد. متأسفانه افراد زیادی در کسب‌و‌کار بازاریابی شبکه‌ای(نتورک مارکتینگ) شکست می‌خورند. اکثر تولیدات شبکه‌های بازاریابی مازاد هستند یعنی مشتری کالا را خیلی راحت می‌تواند از طریق مجراهای سنتی تهیه کند. همچنین کالاهایی که در شبکه‌های بازاریابی فروخته می‌شوند، در مقایسه با برندهای مطرحِ در سطح کشور زیادی گران هستند و در حقیقت هیچ وجه تمایز بخصوصی ندارند. و همچنین کالاهای شبکه‌های بازاریابی سود کافی برای تأمین هزینه‌های شرکت، اعضا و پرداخت کمیسیون‌ها ندارند.

نقص چهارم: القائات شبه‌مذهبی

طرفداران شبکه‌های بازاریابی (نتورک مارکتینگ)یا شبکه های چندسطحی، اغلب به عنوان سازمان آموزش و پشتیبانی توسعه‌ی فردی، مشتری‌های کسب‌و‌کارشان را تامین می‌کنند. این‌طور که پیداست، این سازمان‌ها عملا از تکنیک‌های شستشوی مغزی و القائات شبه‌مذهبی برای رسیدن به اهداف‌شان استفاده می‌کنند.نتورک مارکتینگ

 دلایل ورود افراد به نتورک مارکتینگ(نتورک مارکتینگ)

1-این مسیر ، مسیری امتحان شده است با قدمتی دیرینه که توانسته اند از این طریق به اهداف بلند خود در زندگی برسند.
2-اصول نتورک مارکتینگ در خیلی از دانشگاههای دنیا تدریس میشود . میتوان در روزنامه ها و مجلات معتبردنیا و نیزسایتهای بزرگ اینترنتی به مقالات متعددی دردفاع ازاین حرفه دست یافت . بنابراین تجارتی علمی با پشتوانه تئوریک قوی میباشد .
3-برخلاف غالب ساختارهای سنتی که به دلیل برخورداری از قاعده فسادانگیز” برنده – بازنده ” امکان استفاده مساوی از اطلاعات وامکانات برای همه وجود ندارد ( زیرا موفقیت یک فرد ممکن است موقعیت خوب دیگران را به خطر بیاندازد) این ساختار به دلیل پایه ریزی شدن براساس اصل انسان دوستانه کمک به همنوع و برخورداری از قانون پیشرفته برنده – برنده ، درآن کلیه اطلاعات وامکانات شفاف و بی مضایقه دراختیارهمه قرارمیگیرد.( زیرا در اینجا پیشرفت وموفقیت یک فرد نه اینکه تهدیدی برای سایرین بلکه فرصتی برای موفقیت بیشتر آنهاست )
4-برخلاف دیگرساختارها (بویژه در زمینه اقتصادی) که خودآگاه یا ناخودآگاه افراد را از عواطف انسانی دور میکنند ، این تجارت مبلغ انسان دوستی، توکل به خدا ، کمک به همنوع و پرورش خیلی ازسجایای انسانی است.
5-به انسان جسارت، عزم و اراده میبخشد تا بموقع تغییر را درک کرده و از ایجاد تحول و توسعه در زندگی نترسد .به دلیل سختی کار ونیز صداقت و اخلاصی که غالبا در این حرفه دیده میشود ، درآمد ناشی از آن از پاکترین و حلال ترین درآمدهای دنیاست .
6-برای انجام آن نیازبه سرمایه گذاری زیادی نیست و محل کار آنچنانی لازم ندارد .
7-با سطح سرمایه گذاری پایین ، پتانسیل درآمد زایی بالایی دارد .
8-به دلیل سرمایه گذاری پایین ، سطح ریسک ( خطرکردن ) در آن پایین بوده و حتی شکست در آن به سختی و سنگینی شکست درحرفه های دیگر نیست
9-درصورت رعایت درست اصول آن ، فرد پس از تشکیل سازمانی منسجم ، به آزادی مالی کامل رسیده و به دلیل کسب قابلیتها و مهارتهای مفید مدیریتی ناشی از فعالیت دراین حرفه ، شخصا میتواند ریاست سازمان خود را برعهده بگیرد .
10-دوستان زیادی برای انسان فراهم میکند که گاه ممکن است بعضی از آنها زندگی شما را متحول کنند .

11-انسان را از دغدغه آینده مالی خانواده و فرزندان رها میکند و او را مطمئن میسازد که به این طریق میتواند میراث گرانقدری برای فرزندان خود برجای بگذارد .
12-درآمد رسوبی یا residual income ایجاد میکند .
13-اصول مدیریت برخود ، بر امکانات و مهمتر از همه مدیریت بر زمان را به درستی به انسان می آموزد .
14-انسان را هدفمند و با انگیزه کرده او را برای ایجاد تحولات اساسی در زندگی فردی و اجتماعی آماده میکند .
15-شخصیت و منش آدمی را اصلاح و شکوفا میکند .
16-روشهای برقراری ارتباط مفید و نفوذ موثر در دیگران را به انسان می آموزد .
17-قدرت سخنوری افراد را تقویت میکند .
18-ذهن انسان را برای مثبت اندیشی و خلق اندیشه های عالی پرورش میدهد .
19-نحوه برخورد مناسب با خانواده و تربیت فرزندان را به افراد می آموزد .
20-قدرت صبر و شکیبایی آدمی را افزایش میدهد .
21-اصول کار تیمی را به افراد می آموزد و به آنها یاد میدهد که چگونه تضاد و تضارب آراء ، باعث ترقی و بالندگی گروه میشود
اصل نابرده رنج گنج میسر نمیشود را به درستی ثابت میکند
تجارتی دیر بازده اما مطمئن است . یعنی درصورت تلاش پیگیر نتایج مثبت آن قطعی است .
در صورت انتخاب کمپانی مناسب ، امنیت سرمایه گذاری درآن بسیار زیاد است .
با درگیر کردن افراد و بویژه جوانان به فعالیتهای موثر و مستمر ، آنها را از یاس و افسردگی نجات داده ، قابلیتهای خود را باور میکنند و اعتماد به نفس آنها را برای انجام کارهای بزرگ افزایش میدهد .
این تجارت میتواند ناجی کشور در برخورد با بحران بیکاری باشد.
به علت ارتباط بازاریاب با اقشار مختلف مردم – با دیدگاههای مختلف و علائق متفاوت – بازاریاب را ابتدا مجبور و سپس مشتاق میکند که در زمینه های مختلف اقتصادی ، سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی ، اخلاقی و حتی هنری سطح آگاهی و دانش خود را افزایش دهد.
تقاضا برای انجام این تجارت درکشور زیاد است و این یکی از دلایل حقانیت آن است. ایده یا پدیده ناحق و نادرست نمیتواند طیف وسیعی ازمردم را مخاطب خود کند.
اینگونه تجارت ( تجارت الکترونیک ) پدیده ایست که واقع شده است . زاییده تکنولوزی ،قوی وقدرتمند است. مثل ابر از مرز کشورها عبور میکند . نیازجوامع بشری درعصرحاضر است و به علت فراگیر شدن هرگونه مخالفت کورکورانه با آن به شکست می انجامد .
روحیه چالش پذیری افراد را بالا میبرد بطوری که راحت هر تحلیل سطحی از قضایا را نمی پذیرند .
به انسان می آموزد که درمسیر موفقیت چرا ، از چه کسانی و چگونه سوال کند . سوال صحیح نیمی از دانایی و اولین قدم برای موفقیت است .
این تجارت باعث تربیت مدیران خوب و کارآمد میشود . در دنیا رسم بر این است که مدیران خوب را از بین بازاریابها و حسابداران انتخاب میکنند زیرا موضوع اساسی در تولید ، تولید کالایی است که مشتری نیاز دارد .
هم اکنون حدود 2000 شرکت بازاریابی شبکه ای (نتورک مارکتینگ)با 44 میلیون عضو فعال در جهان مشغول فعالیت هستند.

نتیجه گیری

بازاریابی شبکه ای (نتورک مارکتینگ)یک استراتژی فروش بسیار قدرتمند و یکی از پردرآمدترین مشاغل دنیا است. بسیاری از افراد نتورک مارکتینگ را با سیستم‌های هرمی اشتباه می‌گیرند و گمان می‌کنند راهی برای سریع و آسان پولدار شدن است.در حالی که بازاریابی شبکه ای (نتورک مارکتینگ)یک روش کاملاً مشروع و قانونی و دارای مجوز قانونی برای فروش محصولات و خدمات است که هر فرد با توجه به میزان تلاش و زمانی که صرف می‌کند، می‌تواند درآمد خود را افزایش دهد. تکنیک های فروش در بازاریابی شبکه ای (نتورک مارکتینگ)به شما کمک می‌کنند تا بر روی آموزش خودتان و افراد زیردست‌تان سرمایه‌گذاری کنید، برند شخصی خودتان را بسازید و راه شما را برای رسیدن به موفقیت هموار می‌کنند.

آموزش بیشتر در کانال آپارات : www.aparat.com/amozeshisho

نویسنده و گردآورنده : محمد باغدار

با تشکر از وقتی که گذاشتید حتما با نظرات خود به ما کمک کنید تا مطالب بهبود خوبی داشته باشند .

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
نمایش بیشتر

amozeshisho.com

مدرس و طراح کسب وکارهای اینترنتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا